Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Új építésű ingatlannál milyen a szabványos kötés?

2009 febr. 05 12:03 #2497

• Márton Zsolt
  • Márton Zsolt profilkép
Tisztelt fórumozók!

Segítsetek, hoyg egy új családi háznál 3x16Ampert milyen keresztmetszetű kábellel kell kötni az óra és a ház között?

köszönöm a segítséget
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

2009 febr. 04 20:45 #2496

• műszeres
  • műszeres profilkép
Kedves Egi

A sodrott kötés TILTOTT Te mint felülvizsgáló tanonc ez alól nem adhatsz felmentést. És nemm is szimpatizálhatsz vele.

2009 febr. 04 19:44 #2495

• csabi
  • csabi profilkép
Kedves Kollegák!

A kérdések csak figyelemfelkeltések un. költői kérdések.
Persze, hogy senki sem ellenőrzi utánad, persze, hogy senki sem tud minden forrasztásnál 100% -t teljesíteni.
Komoly villanyszerelő (épület villamos) nem forrasztgat.
Tudod kik forrasztgatnak, akik azt hiszik megspórolnak ezen 200 Ft. -t
Apám (sz.:1914) még borotva késsel borotválkozott. Jó volt? Igen jó volt. Akkor miért nem használsz te is borotva kést? Mert nagy gyakorlatot igényel, lassú stb. Ő Hivatásos Borbély (fodrász) volt és mégis megvágta magát néha.
Ezért kell a vago is meg a testvérei.

üdv.:

2009 febr. 04 19:11 #2494

• Múzeumigazgató
  • Múzeumigazgató profilkép
Tisztelt Safety!

Nem hiszem, hogy Önnek kellene retirálnia csak azért, mert vannak olyanok akiknek a villanyszerelés csak kényszerű megélhetési forrás. Minden fórumon akadnak olyanok, akik a személyük elleni támadásként fogják fel azt a kritikát, ami nyilvánvalóan a színvonaltalan ismereteik és a destruktív hozzáállásuk miatt keletkezett.
A fórumozással tehát semmi esetre sem Önnek kell felhagynia, ebben egészen biztos lehet! Én pedig nem vagyok ijedős, ha a stílusomat fikázzák az nem érdekel túlzottan, elismerem hogy egy agresszív szemétláda vagyok az életben is. Nem pedig az a megalkuvó fajta.
Ellenben ha szakmailag kritizálnak meg, azt nem veszem rossz néven, hiszen Lenin apánk is azt mondta: Tanulni, tanulni, tanulni! És a vén komcsi idológusnak ebben nagy igazsága volt, ismerjük el!
És tanulni nem szégyen, de nem ám! Sem a tizenéves fiatal pályakezdőnek, sem az öreg tapasztalt szakinak, mert "mindig van új a Nap alatt"! Én ehhez tartom magam!

Egyébként pedig szeretném megköszönni a T. Kollégáknak, hogy kiálltak mellettem, ráfér a szakmára némi összetartás amúgy is..

Apropó, összetartás: Nem is értem, ha az általam használt kifejezések felháborítóak, vajon az miért is nem kerül szóba, hogy a szakma tele van képzetlen vendégmunkásokkal? Szerintem inkább ez a felháborító, hogy alulképzett román és ukrán személyek, kétséges képesítéssel vidáman dolgozgatnak több nagy építkezésen is, ezt személyesen is tapasztaltam!

A volt Szovjetunió tagállamaiban köztudomásúan más az elektromos rendszer, mint nálunk. Az ott felhasznált anyagok és technológia sem azonos az európaival. Romániában a Csau időkben nemhogy normális szerelési anyagok, de kaja sem volt. Ezek a figurák akik ott szereztek villanyszerelői képesítést, vajon tudnak-e a magyar (európai) szabványok szerint, az európai technológiák szerint dolgozni? Vagy az otthonról hozott elavult módszereiket itt nálunk alkalmazzák az itteni anyagokra és lehetőségekre?!

Érdekes, ezen gyakorlat miatt valahogy nem látom az orbitális felháborodást, de amikor szidom a kontárokat, rögvest szalonképtelenné váltam egyeseknél.. :-))))

2009 febr. 04 12:44 #2493

• Safety
  • Safety profilkép
Tisztelt Uraim!

Tavaly megfogadtam, hogy nem írok többé ebbe a fórumba, de ígéretemet többször megszegtem és majdnem mindig megbántam. Ma reggel már írtam egy hozzászólást, ám az ábrán lévő karaktereket helytelenül másoltam be a küldéskor, ezért az egész hozzászólásom „elszállt” és már nem volt energiám elölről kezdeni. Talán jobb is így, mert több keresetlen mondatot is megfogalmaztam felindulásomban. Most higgadtabban újból megfogalmazok néhány mondatot. Ez a fórum az elmúlt időszakban süketek és vakok párbeszédére inkább hasonlított, mint egy szakmai társalgásra. Néhány kollégám viccújság helyett olvasgatta a hozzászólásokat, jókat derülve azon, hogy komoly szakembereket kioktatnak olyanok, akik csak hallották valakitől, aki már látott olyan embert, aki ért is a szakmához.
Most azonban megváltozott valami. Hála Istennek csatlakozott a fórumhoz néhány új hozzászóló akik egy kis friss vért pumpáltak a kissé elmeszesedett agyi erekbe.
Nagy figyelemmel és tetszéssel olvastam a Múzeumigazgató hozzászólásait és bátran kijelenthetem, a stílusa bennem nem keltett megütközést, sőt vehemenciáját és a mondatait szimpatikusnak találtam. Szabad legyen megjegyeznem, hogy a sodrott kötések szabálytalanságát ezen a fórumon tudtommal először én tettem szóvá talán másfél évvel ezelőtt, és meg is kaptam a magamét a Múzeumigazgatóhoz hasonlóan kioktatásban részesültem. Ekkor láttam be először, hogy itt nekem nincs keresnivalóm.
Tisztelt Múzeumigazgató, nyugdíjas, műszeres, csacsi Csabi, Csoki és mindenki aki rendelkezik affinitással a szakmánk iránt! Ne hagyjátok abba az értékes gondolatok megosztását másokkal. Köszönettel: Safety

2009 febr. 04 10:18 #2492

• Szerkesztő
  • Szerkesztő profilkép
<strong>
Tisztelt Fórumozók!
Meggyőződésünk, hogy a szakmai fórum akkor felel meg rendeltetésének, ha közvetlen, gyors szakmai információcserét biztosít a résztvevőknek. Ennek megfelelően határozott törekvésünk az, hogy csupán a legszélsőségesebb esetben korlátozzuk a Fórumhoz történő hozzáférést, illetve módosítjuk a hozzászólások tartalmát. A közlésekben szereplő kifejezésekkel szembeni érzékenység meglehetősen szubjektív természetű, bizonyos fogalmak használatát egyesek sértőnek, elfogadhatatlannak éreznek, míg mások napi kommunikációjának rendes elemeit alkotják.
Mindazonáltal arra kérjük a résztvevőket, hogy fokozottabban vegyék figyelembe azt, hogy a Fórumon való részvétel elengedhetetlen feltétele a vitapartnerek közötti kölcsönös tisztelet, az emberi és szakmai segítő szándék elismerése. Közreműködésüket köszönjük!

Üdvözlettel:
a szerkesztő</strong>

2009 febr. 04 09:59 #2491

• Egi
  • Egi profilkép
Tisztelt Uraim!

Én Önöknél fiatalabbi vagyok (úgy hiszem), de 15 éve dolgozom felülvizsgáló mellett (inas) - majd felülvizsgálóként.
Ezt csak azért írtam, hogy tudják: láttam én már vezetékkötést ilyent is olyant is.

Szerény véleményem az lenne: a sodrott kötés megfelelően elkészítve jó, de a múlté. A kötőelemmel jól elkészített kötés a jelen. Ez már csak azért is igaz lehet (szerintem), mert nálam okosabb emberek ezt szabványban rögzítették. Szerintem Ők, vagy a gyártók biztos kísérleteztek, mindenféle dolgot csináltak, számolgattak és ezt tartották jónak. Ám legyen. Részemről mehet a kötőelemes kötés. Magam részéről úgy vagyok, ha nem fejlődöm lemaradok.

Tegnap pont találkoztam egy sodrott kötéssel. Lépcsőházi automatát készültem kicserélni egy társasházban. Gondoltam hamar megvan. A következő látvány fogadott. A/2 tokozottban 3 db Ganz lépcsőházi a levegőben lóg. Mivel több nyomógomb szál volt egy automatához és ezek nem fértek be a kapcsába, hát volt sodrott kötés szépen. Kibírt az volna még 10 évet de el kell mondanom morcos voltam a szakira aki csinálta és Múzeumigazgató sokat kritizált szavai jutottak eszembe. Leírnám ide én is, de az sok betű, és nekem mennem kellene, valamint a gépelés se megy olyan gyorsan.

Üdv. Egi

2009 febr. 04 07:36 #2490

• műszeres
  • műszeres profilkép
A sodrott vezetékkötéseket a szabvány tiltja. Ez tény, és mindenki tudja.

Korábban olvastam, egy büszke mondatot arról, hogy 10év garancia és nem égett meg egy sodrott kötés sem.
Ezzel kapcsolatban a karbantartói tapasztalatomat osztanám meg Önökkel most.

A kivitelezők legyártanak valamit. Tisztelet a kivételnek, de legtöbb helyen hozzá nem értő irodai alkalmazottak veszik át a munkát, a működési próba és az esztétika figyelembevételével. A sodrott kötéseket Ők mint fogalmat sem ismerik.

Ha később valami zavar van kötéshiba miatt, azt automatikusan a karbantartó javítja.
Elméletileg az első felülvizsgálatnál kb 6-9-év múlva szúrja ki a felülvizsgáló a sodrásokat. (a 3 évet azért nem említettem, mert bízom benne, hogy A-B területen nem sodor senki) Ekkor utasítják a karbantartót, hogy a hibákat javítsa ki.

Egy tűz után már csak azt nézi a hatóság, hogy a jegyzőkönyvben szerepel-e mint hiba és az ki lett-e javítva. Ekkor már a felülvizsgálót - ha nem vette észre, vagy a cégvezetést hurcolják meg, ha nem lett kiadva javításra vagy a karbantartót, ha az írásos utasítás ellenére nem javította ki.
Azt hiszem, elég világossá vált, miért nem tud a kivitelező az elkövetett szerelésének további sorsáról.

Hogy ez ne így legyen, kitalálták az MSZ2364-610-t.

2009 febr. 04 06:54 #2489

• műszeres
  • műszeres profilkép
Uraim!

Felváltva nézegetem a hozzászólásaikat és a naptárat.
Az előbbiben értelmetlen támadást látok Múzeumigazgató Úr ellen.
Utóbbiban 2009 van

Arra szeretnék rávilágítani, hogy nem Önökről szólnak azok a kifogásolt trágár szavak, hanem a kontárokról, és az elmaradott barna végterméket harapdálással átalakító kollegákról. Mégis úgy támadnak, mintha érdekeiket védenék.

A naptárat azért említettem meg, mert évek óta a mesefilmekben sem okoz senkinek gondot az a néhány szó, amit itt önök kiemeltek. Gyermekeink, unokáink – kinek mi van – ennél durvább dolgokon nőnek fel.
Ez nem azt jelenti, hogy ez a jó utódnevelés, de sajnos átalakult a társadalom, és a társadalmi elvárások.
Ma már - a mi gyerekkorunkkal ellentétben - nem csak a Piroska és farkas vagy a Jancsi és Juliska című horrormesét hallgatják a kicsik. Ugye emlékeznek még ezekre. Van bennük emberevés, kibelezés, elevenen megsütés… De a többi „nagy”mese sem volt sokkal különb. Mégsem reklamáltak szüleiknél, hogy fúúj ezt nem akarom hallani.

Az Önök által kifogásolt szavak a médiában – legyen az kereskedelmi vagy közszolgálati – napi rendszerességgel elhangzanak a kulturált szereplők szájából is. A celebeknek kikiáltott senkikről már nem is beszélve.

Összefoglalva még mindíg nem értem, miért hisztiznek ilyen apróságon.
Szakmailag Múzeumigazgatónak teljesen igaza van. Rávilágított a szakma sötét oldalára.

A stílusában nem látok kivetnivalót. Nem lehet ráfogni, hogy trágár bunkó vagy sértő lenne.

Önök mit szoktak motyogni amikor valaki után valami nagyon elrontott dolgot kell kijavítani? Ugye csuklik annak az édes anyukája :)
Fogadnék, (ha szokásom lenne) le sem merik ide írni azokat a szavakat :)

De szerintem az lenne a célravezető, ha egymás nevelése helyett visszatérne mindenki a szakmai jellegű beírásokhoz.

2009 febr. 04 05:16 #2488

• Dietzel Péter
  • Dietzel Péter profilkép
Tisztelt Múzeumigazgató!
Én nem a szakmai hozzászólásait kifogásoltam. És nem kívánom támogatni a helytelen baleset- vagy tűzesetveszélyes szereléseket tanácsokat véleményeket.
Röviden: a stílusáról van szó, melyeket Szelei úr tökéletesen idézett hózzászólásában.
„Elmebeteg, trágyaszórásukat, hülye bunkó, zsák szar, takony, tökörészni, hányadékának felmosása, s*ggberúgni, szarrágó, idétlen.”

Tisztel Szerkesztőség!
Eddig nagyon sok hozzászóló írt e Fórum oldalain. Valamennyien egymást tisztelő teljesen normális stílusban, tisztességes hangnemben írtak, írtunk egymásnak.
Múzeumigazgató hozzászólásainak stílusa véleményem szerint sértő és nem megengedhető!
Tisztelettel kértük mellőze az idézett szavak, kijelentések alkalmazását. Sajnos ez nem járt eredménnyel.
Kérném szíveskedjenek az ilyen hozzászólások törlését az írójának felszólítását vagy ha ez ismét nem jár eredménnyel, az illető kizárását a Fórum oldalairól.
Köszönettel, Tisztelettel: Dietzel Péter

2009 febr. 03 20:11 #2487

• Szelei István
  • Szelei István profilkép
Tisztelt Múzeumigazgató Úr.

Hozzászólásainak semmi szín alatt nem a tartalmára, mint inkább kinyilatkozása, már már erotikus oldalnak minősíti, illetve degradálja fórum oldalunk szintjét. Ez okból én is kezdeményezem az Ön kizárását (törlését) ha nem válogatja meg szókincsét ezt persze kulturált irányba, és nem a testnedvek, nemi szervek stb… irányába gondolva. Mivel kocsmába haveroknak ez lehet, hogy nyerő, de itt nem. És ez idáig itt hasonló hangnemet senki sem használt, nem engedett meg magának, mégis mindenki el tudta mondani véleményét és azt mások meg is értették.

A továbbiakban kérném ezeket a jelzőket más a magyar nyelven használatos szavakkal meg oldani, ami által hozzászólásai elfogadhatóvá válnak. Még egyszer mondom az Ön által le írtakkal egyet értek csak nem kellene ilyen vulgáris betétekkel lerontani amúgy jó megállapítását és lehetőleg ne használja a lent idézett szavait!

„Elmebeteg, trágyaszórásukat, hülye bunkó, zsák szar, takony, tökörészni, hányadékának felmosása, s*ggberúgni, szarrágó, idétlen.”

Tisztelettel Sz. I.

2009 febr. 03 18:42 #2486

• Múzeumigazgató
Tisztelt Dietzel úr!

Én pedig azt tartom sajnálatosnak, hogy vannak akik előbb kiakadnak X.Y. olyan-amilyen stílusán (ami tetszik - nemtetszik, valóban magánügy), mintsem az élet és vagyonbiztonságot súlyosan veszélyeztető, a szakmát módszeresen lejárató technológiai hiányosságokon!

Amennyiben Önt nem zavarja a mostanság is rendszeresen előforduló, nem csekély számú villamos baleset, a gyanús tűzesetek, a jóhiszemű ügyfelek becsapása és megkárosítása, úgy ez esetben nincs is miről beszélnünk, hiszen ez esetben Ön nyíltan kiáll azok mellett, akik tudatlanságuk vagy egoizmusuk okán másoknak kárt okoznak, és ezért nem szégyellnek még díjazást is felvenni!

Innentől kezdve a személyemet és stílusomat támadó hozzászólásokat ignorálom a továbbiakban, a parttalan személyeskedéseket megelőzendő!

Megértését ezúton is köszönöm.

2009 febr. 03 17:40 #2485

• Dietzel Péter
Tisztelt Múzeumigazgató!
"A stílus magánügy, avval én érdemben nem foglalkozom!"
Sajnálatosnak tartom, hogy Ön még mindig ilyen stílusban ír, a stílusát magánügynek tartja és avval érdemben nem foglalkozik.

Tisztelt Szelei István!
"Szerintem mindenkinek el lehet értelmesen, udvariasan és nem fellengzős módon magyarázni, meggyőzni, hogy amit tesz, mond azzal nem ért egyet."
Teljesen igazad van, de ehhez megfelelő intelligencia, jó modor és egymás iránti tisztelet szükséges.
Tisztelettel: Dietzel Péter

2009 febr. 03 07:42 #2484

• műszeres
  • műszeres profilkép
Tudom, a kor nem számít, de 52 éves vagyok.
Korábbi hozzászólásaimat a felülvizsgálói munkáim során szerzett tapasztalatokra (is) alapoztam.
Amikor a villanyszerelést tanultam, 3 évig jártam szakmai gyakorlattal egybekötött suliba. Manapság a villanyszerelő 3 hónapos OKJ-s képzésen vesz részt és kész. Pedig a 3 év is csak arra volt jó, hogy az alapokat megtanuljuk.
A szabványokat tapasztalataim szerint kevesen ismerik. Meg is értem ezt az elmaradást, mert százezres kiadás lenne minden szükséges szabvány beszerzése. És napokig, hetekig tartana átnézni. Az újabbak értelmezéséről már ne is beszéljünk, mert nincsenek konkrétumok megadva mint a visszavont régi pl MSZ1600-ban . Most csak kereszthivatkozások, ajánlások stb. vannak.
Sok lakásfelújító csoport nem is tart villanyszerelőt, de mégis megcsinálják a komplett felújítást.
Az új építkezéseken sokszor a mindenhez értő gazdaságos munkásokkal végeztetik el a szerelést.
És sajnos a villanyszerelés nem egy megbecsült szakma, ezért a megrendelők is ezen akarnak spórolni. A vizesnek és a burkolónak vigyorogva fizetnek százezreket, a villanynál meg már tízezernél húzzák a szájukat. „Ami a falban van, az nem látszik, negyven éve működik minden és sza.ni bele, csak a csillárt és a HDTV-t látja Ő és a vendége”.

pl: Kád fölötti bojler MZS-vel (nem elírás, kéteres egyszer szigetelt vezeték) bekötve. Fűtőbetét kihalt, cseréljem ki. Mondom, ide kell védővezeték is. Minek az, eddig sem volt, az előző villszer sem kérte, cseréjem ki a betétet és annyi. Nem vállaltam el, mert szeretek nyugodtan aludni. Később jön a szemrehányó telefon, és közlik, hogy kicserélte egy villszer mester a betétet, nem is cserélt vezetéket, nem is szólt arról, hogy kellene bármit odavezetni. Miért akartam őket átverni?
Más: Legutóbb erdőszéli, geotermikus, falfűtéssel készülő többszáz nm-es házban láttam sodrott kötéseket. Mire a felülvizsgáló kimegy ma már kötelező 610-est megcsinálni, a kötéseken már tapéta lesz. Így még le sem buknak melegében az ilyen gányosok, mert felülvizsgálót a tulaj lövi le a helyszínen, ha az esztétikai okokból eltüntetett dobozt feltárja vizsgálat céljára festés után.

2009 febr. 02 23:19 #2483

• Múzeumigazgató
Az alumíniumvezeték mint szabvány a házgyári lakásokban.. hát igen. Szerintem azt mindenki tudja, hogy ennek bevezetése is politikai jellegű döntés volt, mert idehaza nincs elég rézérc, alu viszont van bőven, mint bauxit.
Hogy aztán az az elmebeteg, aki az MM-fal aluváltozatát bevezettette, az mennyit csuklott kedves édesanyukájával együtt, a sok emlegetéstől, az már más kérdés!

De erre ne hivatkozzunk! Igen, az alumínium csak nagykábelekhez és szabadvezetékekhez jó. Hiszen akkor amikor az MM Al szabványba került, NEM VOLT MÁS, ezt tessék megérteni!
Nem volt semmi, amit ma bármelyik legótvarosabb villszer üzletbe megkapunk: Nem volt vékony PVC védőcső, nem volt MCu vezeték, nem volt Wago kötőelem! Volt helyettük az MM fal - Al, volt a "Kádár-kábel" (MbAl), volt az a rossz, oxidálódós, kénes gumival szigetelt, lakkozott ronggyal beszőtt G vezeték, no meg a ragacsos kátrányos papírcső!
Ezekkel valóban csak gány munkát lehetett végezni, de ma már ugye senki sem kényszerül ezeknek a beszerzésére és használatára, igaz? :-)))
Igen, a házgyári lakások ezt a hulladékot kapták, nálunk is ez van a falban, mármint az MM Al. Ki is égettem már egy dobozt, fél év alatt.. nem szeretik a 2000 wattos fémhalogénlámpát.. :-))

De most komolyan, ez az okafogyott technológia miért is lehet ma bárkinek etalon? Ahelyett hogy örülnénk, hogy nem kell Al vezetéket kötni, nem kell kupálozni, nem kell szigszalagozni. Megkapunk mindent ami kell a boltban, nem is drágán!

És mégis, még ma is bénáznak, forraszgatnak, sodorgatnak oly sokan a "hivatásosok" közül is. Jól van ez így? És ha neheztelek azokra, akik trehány kokec munkája után kell dolgoznom, az ő trágyaszórásukat is felmosva, az ügyfélnek magyarázkodva és kiselőadást tartva.... akkor most én vagyok a hülye bunkó gyalázkodó senkiházi, mert szóvá teszem egy idősebb szakinak a célszerűtlen, vagy épp kókler munkavégzését?

És akkor csodálkozunk, hogy miért tart itt ez az ország, és miért van annyi elektromos eredetű baleset, sérülés, és tűz. Nem mindig a felhasználók hibájából, gyakran a "szakember" a vétkes. Amíg nem vagyunk képesek elfogadni a jogos kritikát, addig nem jutunk előbbre szellemileg. Ez van.

2009 febr. 02 23:00 #2482

• Múzeumigazgató
Tisztelt Szelei Úr!

Itt senki sem gyalázkodott, ne állítson effélét, mert azt Ön is nagyon jól tudja, hogy szó sem volt itt ilyesmiről!
Ön, és még egy páran egy totálisan elavult és problémás "technológiát" magasztaltak az egekig, aminek helytelensége be lett bizonyítva. Ön a szakmai érvekre nem reagált (nem is tudna, hiszen az Ön álláspontja szakmailag nem védhető), ellenben Ön volt az, aki dühösen felhördülve az X éves-évtizedes szakmai múltjára hivatkozva, az én szaktudásomat vonta kétségbe!
Engem ez az utóbbi személyeskedős rész nem tud izgatni, megszoktam már az ilyesmit. A barbár, kókány munkavégzést viszont nem tudom megszokni még akkor sem, ha azt mások csinálják. Mint ahogy azt sem tudom megszokni, ha a bevált, biztonságos, és szabványos módszerek fölébe igyekeznek helyezni olyan elavult és nehézkes technológiákat, amelyeknek mára legfeljebb csak történeti érdekességük lehet, gyakorlati hasznuk aligha!

Kedves Uram. A hazai iparosképzés, szakmunkás-oktatás egy zsák szar. Ön is tudja, én is tudom, ezt mind tudjuk. Nem mi tehetünk róla, de ez van. A mi szakmánk oktatását is többnyire silány, felületes módon végzik, nem megfelelő hivatástudattal rendelkező oktatók, nem megfelelő gyakorlási lehetőségek között, szedettvedett tananyaggal. Tisztelet a kevés kivételnek.
Hát ha véletlenül idetéved egy szakmunkástanuló leendő kollégánk, hadd ne azt lássa már a 21.században, egy európai országban, hogy a kommunista 60-as évek kötési módszereit propagálják azok az aktívan dolgozó villanyszerelők, akiktől elvileg megtanulhatnák azokat a tippeket-trükköket, amit a szakképzés során nem tanítanak meg nekik. Hogy egy kocsmában 2 feles között hogy veszekednek a szakik, az magánügy, az itt nyilvánosságra került véleményeket viszont nem csak mi olvassuk! Ugye érti, hogy mire célozgatok?!

Ami meg a"gyalázkodást" (ugyanmár..) meg a többi személyemet érintő kifogásait illeti: Engem nem érdekel, hogy Ön vagy bárki más mióta van a szakmában. Írtam korábban, hogy apám korabeli, többtíz éve dolgozó villanyszerelő nem volt képes egy váltókapcsolást önállóan összehuzalozni. Egy másik eset, amikor egy komplett hivatásos team nem képes gázkisülő fényforrásrendszerben normális szintű hibakeresést és javítást végezni, szintén képzésbeli hiányosságok miatt. Innentől kezdve számomra az a mérvadó, aki értelmesen beszél, és értelmes gondolatai vannak - szakmailag! A stílus magánügy, avval én érdemben nem foglalkozom!

Köszönöm szíves megértését, maradok tisztelettel a Múzeumigazgató

2009 febr. 02 22:16 #2481

• Szelei István
Tisztelt Úraim.

Eddig azért nem szóltam a témához, mivel a fórumhoz méltatlan és felháborító gyalázkodást nem vagyok köteles elfogadni, legyen meg győződésem akármilyen!

Szerintem mindenkinek el lehet értelmesen, udvariasan és nem fellengzős módon magyarázni, meggyőzni, hogy amit tesz, mond azzal nem ért egyet. Rajta kívül más nem ért a szakmához, csak Ö képes villanyt szerelni. Csak azon csodálkozom hogyan működött eddig az ország nélküle ugyan kik szereltek, hogy nem éget le minden ház, cég, és nem halott mindenki.

Én nem vagyok és nem is voltam sorkapocs ellenes! Annál inkább a forrasztás minden erősáramú kötésénél, grudolásánál (még az érhüvely előtti időből), saru beforrasztására.
Ugyanígy ellene vagyok az alumíniumvezető erek használata ellen, mert mint az ón ez a fém is hidegen folyó fém. Holott a szabvány annak idején támogatta a vele való szereléseket. Meglehet nézni a házgyári lakásokon milyen hibákat okoz mai napig is ennek a szabványnak hatása. Vagy minden sodrott eret forrasztottan kellet sorkapocsba kötni. Én már akkor is nem forrasztottam inkább összesodorva kötöttem érhüvely híján. Maguk a csavaros sorkapcsok jelenleg forgalomba lévő egy része nem tartalmaz átvágás elleni védőlemezt, ezek ugyanolyan rosszak, pedig engedik a forgalomba hozatalát, ami azt jelenti bevizsgált. A rugós sorkapcsok egy részének műanyag szigetelése hő hatására olvad, deformálódik már alacsony hőfokon is. Tömör vezeték esetén nem minden sorkapocs biztosit megfelelő érintkező felületet! Ezek nagyobb keresztmetszetű alumínium kábel erek esetén okoznak beégést, több sorkapocsra kiterjedő zárlatot! Tehát megpróbálom ésszerűen nézni a jelen helyzetet.

Tény az, hogy gyors, esztétikus, bővíthető, stabil szerelést eredményez, ha megfelelően használják. Én magam is több millió sorkapcsot használtam már idáig. Évente átlag 20-30 telepet szereltünk meg. Mind erőátviteli elosztót, vezérlőpultot, kötő dobozokat 100-300 motor vezérlésére. Mind ezt poros környezetre méretezve. Itt jut eszembe az egyik hozzászóló vegyi behatásokra hivatkozott a forrasztott kötésnél! Mindenki elsiklott felette, hogy ezek a behatások ellen tömített szereléssel kell védekezni, ilyen helyen nyílt kötés alkalmazása tilos!
Számomra évek alatt bebizonyosodott a szabványok, ha lassan is de alkalmazkodnak a logikus szerelés elérése érdekében. Nekem még mindig rémálom kupolfix kötés 3-4 1,5 mm2 es alumínium vezeték esetén. És ez még ma is engedélyezett!

Most egyenlőre ennyit Sz. I.

2009 febr. 02 19:45 #2480

• nyugdíjas
  • nyugdíjas profilkép
Tisztelt Úraim!
Köszönöm véleményüket, de szivesebben olvastam volna D Lajos Úr és Szelei Úr véleményét a számításommal kapcsolatban, mivel úgy érzem, hogy őket talán ezzel meg tudom győzni!
Lehetséges, hogy engem nem mernek a fiatal korom miatt lehurrogni.
Engem annak idején a mesterem arra oktatott, hogy amit nem tanultam meg használni az nem biztos, hogy rossz. Még azt is mondta, hogy jobb kollégától nem szégyen tanulni és nem az évek számítanak. Sajnos azok jönnek maguktól!
Maradok tisztelettel: (csak így egyszerüen kis)nyugdíjas

2009 febr. 02 13:54 #2479

• műszeres
  • műszeres profilkép
Tisztelt Nyugdíjas Úr!
Hogy ne kelljen „bevállalni”, ezért az árajánlatban ezt is le kell tisztázni. Vezetékkötés X db, anyag Y Ft mdíj Z Ft. Ilyenkor a megrendelő is örül, mert azt látja, hogy a munkadíj nem is olyan magas. Innen kezdve terjed a szerelő szájról szájra mint az influenza. (megtérül, mert nem kell szórólapra költeni!!!)
A megrendelő eleve egy szépen rendezett kötést fog látni, ilyet a forrasztással képtelenség kivitelezni, a hosszú összetekert és forrasztószertől kikeményedett kötések és az esztétikamentes vastag szig.szalagos betekerés miatt.
A forraszanyag kémiai gondjai talán azért nem kerültek terítékre, mert mire azok – a naptárra pillantva feltételezem, hogy nem a sósavas horganylemezzel gyengített változatáról beszélünk – valódi hatásai érvényesülnének, a kötés már rég megadta magát a túlterhelés és a tökéletlen forrasztás miatt.
Jut is eszembe. Amikor valamiért hozzá kell majd nyúlni egy forrasztásos kötődobozhoz, akkor ott mit alkalmaz a javítást végző szerelő? Se hely, se megfelelő hosszúságú vezeték, ha levágta a forrasztott kötést – mert ezt tapasztaltam – hibakeresésnél, meglévő hálózat bővítésénél senki sem veszi elő a pákát. Legtöbb szerelőnek nincs is. És akkor kezdődik a gányolás. Utólag vagy rátesz egy csokit - ha befér a dobozba - a forrasztott kötésre (mint tudjuk, ez a legrosszabb megoldás) és így csatlakoztat hozzá még egy vezetéket, vagy a sodrás megszállottjai rátekernek tíz centi blankolt vezetékvéget a forrasztásra és betekerik szigetelőszalaggal. Mindkét esettel találkoztam nem egyszer.
Nagyon kevesen teszik meg, - mert a forrasztásos kötésdobozban alig van ép vezeték - hogy ilyenkor kicsípnek minden forrasztást és kötőelemeket tesznek fel. A forrasztástól a vezeték szigetelése is kikeményedik, alá szivárog a gyanta, …
Sajnos mindig lesznek, akik azt hiszik mennyit megspóroltak a forrasztással. Pedig saját szabadidejüket játsszák el.
Az Ön által megadott szerelési időket 100 kötésre kiszámolva, kötőelemmel 3 óra , forrasztással 16 óra alatt végeznek. A különbözet 13 óra, amit már a következő munkával tölthet el.
Ajánlom minden forrasztónak: készítsen néhány forrasztott kötést, több vezetékérrel és sodrott illetve tömör erekkel is. Utána kezdje el azokat szeletekre vágni. Meg fog lepődni, hogy mennyire álomkép a tökéletes kötés.
Ha a forrasztása pl 5x1,5-ös vezetékkötésen tökéletes, akkor vizsgálja meg, milyen hosszan égett /olvadt/ össze az érszigetelés.
A munkafpolyamatok.
forrasztás: felmászok a létrára, viszek egy forró pákát, forrasztóanyagot, szigszalagot, blankolófogót és laposfogót. Vezeték blankolás után, a laposfogóval összetekerem az ereket. Leforrasztom, miközben a forró pákával vigyáznom kell, nehogy valamit megégessen, nehogy lecsöpögjön az ón. A pákát visszaakasztom a létrára, úgy, hogy ne érjen semmihez. Megvárom, míg a kötés kihűl, majd betekerem szigszalaggal. És kezdem előröl a másik kötés kialakításával.
Wagó: sajnos ez is létrára mászással kezdődik, csak most két dolgot viszek magammal. Blankoló fogó és kötőelem. Megblankolom az összes vezetéket, kiveszem a zsebemből a Wagót, beledugom a szükséges vezetékvégeket, meghúzom, hogy leellenőrizzem, jól dugtam-e, és jöhet a következő :)
Könnyű, biztonságos, szabványos, gyors és tiszta. Valamit kihagytam?? : )

2009 febr. 02 13:36 #2478

• Múzeumigazgató
"nyugdíjas" kolléga azon kérdésére, miszerint mi van a kémiai igénybevétellel ami a kötéseket érheti, érdemben nem tudok válaszolni, mivel nincs erről gyakorlati tapasztalatom.
Ellenben van más probléma. A környezeti hőmérséklet.

Ugyanis sokan nem tudják, de az ón hidegben szeret porlódni. Csak úgy, saját magától... A lágyforraszok mindig tartalmaznak ónt, tehát a porlódás lehetősége már bele van építve a velük készült kötésekbe.
Magyarul: Egy kültéren üzemelő kötésben bizony létrejöhetnek elváltozások, a téli-nyári hőingadozás hatására! Magyarul kihullik idővel a forraszanyag az összesodort rézvezetékek közül is!

A másik fele meg az, hogy (akárcsak az alumínium) az ón-ólom ötvözet is "takony" fém, kifolyik szép lassan ha szorítóhatás éri. Nem véletlenül tilos a sodrott vezetékek forrasztással való zömítése, mint ahogy az aluvezetékek kötésénél is előírás a rugóerős kötőelem, illetőleg a rózsaalátét alkalmazása! Talán nem véletlenül van ez így kitalálva...

A kémiai igénybevétel kapcsáb pedig eszembejutott, hogy mintha létezne egy olyan előírás, miszerint vegyiüzemekben, és tűz-robbanásveszélyes helyiségekben kimondottan tilos a forrasztott kötés alkalmazása. Ha tévedtem volna, kéretik megcáfolni, mert nem vagyok ebben teljesen biztos, de mintha rémlene erről valami....

2009 febr. 02 13:22 #2477

• Múzeumigazgató
Nézzük meg ezt a dolgot másik aspektusból is.
Mivel nem vagyok fixen leszerződve sehova, ezért az ügyfeleimmel "darabárban" szoktam megegyezni, azaz megmondják mi a probléma (vagy mit kell létesíteni), én erre mondok egy árajánlatot, amennyiért megcsinálom.
Nyilvánvaló, hogy van egy szakmai, minőségi igényesség egyfelől, és van egy gazdasági érdek is, ez utóbbi azt követeli, hogy az adott munkát mihamarabb fejezzem be, így kevesebb idő alatt több pénzt tudok keresni!
Namármost mivel nem vagyok a saját időmnek és a pénztárcámnak sem ellensége, ezért értelemszerűen nem fogok 5-15 percet tökörészni egy kötéssel, de összebarmolni sem fogom, mert jobb szeretem az elégedett ügyfelet és a nyugodt alvást, mint ezek ellenkezőjét!
Tehát hogy jól és gyorsan is tudjak dolgozni, a következőket teszem:
Beszerzem a megfelelő célszerszámokat, úgymint blankolófogó, érvéghüvelyező fogó, stb... mert nem állok neki tapétázókéssel szétbarmolni a vezetékeket!
Beszerzem a megfelelő kötőelemeket, amiknek az árát úgyis az ügyfél fizeti, tehát ez nekem nem gond. És mindig van nálam bőven "érvéghülye", mert hátha sodrott vezetékkel kell dolgoznom.
Ahol lehet, az MTK kábel helyett az MBCu-t és az MCu-t használom, mert nem kell érvégezni.
Ahol vékony vezeték kerül nagy sorkapocsba (kismegszakítóba 1.5-es drót), ott visszahajtok a blanklotvezetékvégből, hogy nagyobb vezetőképes felület legyen a kötésben.

A fenti felszereléssel és irányelvekkel gyorsan és jól megcsinálom a kötéseket, amikhez aztán sokáig nem kell nyúlni, megbízhatóak, oldhatóak-bővíthetőek, feszültség alatt is könnyen mérhetőek, szortírozhatók. Nem úgy mint a ragtapaszos meg szigszalagos tákolmányok...

Ez így ahogy van, a szerszámok megvételével együtt is gazdaságosabb és biztonságosabb munkavégzést tesz lehetővé, mint a bohóckodás a forrasztópákával, a szigetelőszalagok tekerészésével, és az összes többi ilyen félmegoldással egyetemben!

Ráadásul az így készített kötések kiállják a mai fogyasztókészülékek által generált erőteljesebb terhelést is.

Éppen ezért tudok elcsodálkozni, hogy sok "szakember" mindmáig megrekedt a kőkorszaknál, és ezáltal nem csak az előírásoknak, hanem a saját zsebüknek is ellenségeivé váltak... a csalódott ügyfelekről nem is beszélve.. ki érti ezt? Én nem!

2009 febr. 02 06:24 #2476

• nyugdíjas
  • nyugdíjas profilkép
Tisztelt uraim !
Számomra egy dolog érthetetlen !
Van egy kötőelem, amelynek alkalmazása a hatályos jogszabályok és szabványok előírásainak megfelel. A kötőelem alkalmazása a blankolással kb. 2 percet vesz igénybe. Vele szemben ott van a forrasztott kötés, amelyet a szabvány csak feltételekkel enged és annak a kötése kb. 10 percig tart. Tegyük fel, hogy a villanyszerelő bruttó óradíja 1500 Forint. Ez lebontva azt jelenti, hogy a kötőelem alkalmazása 50 Forint munkadíj és 25 forint anyag díj. A forrasztott kötés pedig 250 forint munkadíj és forasz anyag+szalag= 5 forint. A külömbség 180 Forint kötésenként!
Átlagos (100-150 m2) lakásban elhasználunk kb. 100-150 db. kötőelemet. A külömbség 25-30 e. Forint minimum!
Nekem nem megy olyan jól a bolt, hogy ezt a költséget beválaljam!
Valamiről még nem volt szó! Senki nem említette a kémiai hatásokat!
Tisztelettel: nyugdíjas

2009 febr. 01 18:33 #2475

• műszeres
  • műszeres profilkép
Megnéztem én is a videót. A hitelességről és főként az igényességről ne beszéljünk, mert nem ér egy sort sem. Nekem egy apróság böki az oldalam. Elhangzik, hogy a vezetéket dupla terheléssel kínozzák a kísérlet alatt, és ezért melegszik is. Itt az én gondom. A sodrott kötés mérésénél a mérési pont a melegedő vezetéktől legalább 1-1,5 cm távolságban van. Mire a sodrott rész is átmelegedhetne a hővezetés révén, a mérésnek vége. A kötőelemet viszont közvetlenül a melegedő vezetéknél hőmérőzték meg. (!)
Máskülönben naponta találkozom a régi elégett forrasztásokkal, és égett sodrott kötésekkel. Természetesen, akik ilyet szerelnek, nem tudnak róla, mert nem hívják vissza Őket többször. Így azt hiszik, tökéletes munkájuk miatt nincs szükség javításra. Ezek a módszerek addig voltak jók, amíg a lakásvilágítást megoldották 200W-ból és a vasaló is 300W-os volt. A mosás pedig energiatakarékosan zajlott a zománcozott lavórban. És a korábban említett rádióban is 10W-os ellenállás volt azaz 10W továbbgondolva az akkori 220V-on 0,04545 Amper. A tévém többet vesz fel készenléti üzemmódban. Hasonlítsátok össze a mai fogyasztásokkal (korrekten le van írva Múzeumigazgató hozzászólásában. )
Valahol azt olvastam, a leágazásoknak oldható kötéseknek kell lenniük. Csak nem egy szabványban? : )
Tipikus magyar mentalítás, amit ezen az oldalon látok. Ha valaki jogosan és szakmailag megalapozottan szól a kontárok ellen, lásd Múzeumigazgató, akkor azt rögtön letámadják.

2009 jan. 29 18:20 #2474

• Csoki
  • Csoki profilkép

Tisztelt Fórumozók !

Sajnos a legtöbb tűznél a tűzvizsgáló elektromos hibát, vagy dohányzást feltételez. Amennyiben talál egy sodrott, ...................kötést azt azonnal bűnjelezi

Ezt én is így tudom.
Annyi kiegészítéssel, hogy ha nem egyértelműen megállapítható a tűz keletkezésének az oka akkor a sodrott kötések miatt a helytelen kötésekre fogják a tűz keletkezésének okát.
Azonban én még nem hallottam, és nem is olvastam arról hogy forrasztott kötésnél ugyan ez lenne az eljárás.

Csoki

2009 jan. 28 17:49 #2473

• nyugdíjas
  • nyugdíjas profilkép
Tisztelt igazgató Úr!
Köszönöm elismerő szavait, de még egy dologgal szeretném kiegészíteni mondandómat:
Sajnos a legtöbb tűznél a tűzvizsgáló elektromos hibát, vagy dohányzást feltételez. Amennyiben talál egy sodrott, vagy forrasztott kötést, azt azonnal bünjelezi. Amennyiben kötő elemet talál azzal nem foglalkozik!
Szóval annak idején a mesterem arra oktatott, hogy a szabványok betartásáért még senkit nem vontak felelősségre. Amennyiben a szabványoktól eltérünk, úgy a tisztelt bírőság szerencsés esetben foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt jár el. Szerencsétlen esetben pedig foglalkozás körében elkövetett halált okozó veszélyeztetés. Ott már nem tudunk vitatkozni, hogy volt olyan kötés amely ötven évet kibirt, mivel ez senkit nem érdekel.

2009 jan. 28 00:21 #2472

• Múzeumigazgató
Tisztelt "nyugdíjas" Kollégám!

Kellemesen meglepődtem az Ön által írottakon, ama bizonyos videó szakmai hibáinak leleplezése terén is.
Örülök hogy vannak még az idősebb korosztályból is olyan szakik, akik nem ragadtak le az elavult és megbízhatatlan szerelési technológiáknál, és nyitottak a jobb, célszerűbb megoldások felé!
Hogy ne csak magamat ismételgessem folyton, a témáról megkérdeztem szintén nyugdíjas ismerősömet, aki okleveles villamosmérnök, a Ferihegyi Repülőtér energetikai működését biztosító "kapcsolóházi" team egyik oszlopos tagját. Állítása szerint, a sodrott kötéstől távol kell maradni, hiszen a szabvány kategorikusan tiltja azt! A forrasztott kötést elismeri és alkalmazza ugyan a DIN szabvány is, de ettől még nem feltétlenül ajánlott, hiszen időigényes, és bővítése nem megoldott.

Ez nagyjából egybevág az én álláspontommal is, szóval innentől kezdve igazából nem tudok újat mondani e téren!

T. Dietzel Péter!
Korábban gyakorlatilag ugyanazt leírtam, amit Ön is, mégis Ön a stílusomat kritizálta, holott a kritikát inkább azok érdemelték volna, akik célszerűtlen és amatőr színvonalú tanácsokat osztogattak itt. Az áram nem játék, ezt Ön is tudja, talán célszerűbb tehát tolerálni a jogosan durva stílusomat, mint mások közveszélyes hülyeségeit!

T. "csabi csacsi"

Más kategória egy rádióamatőr forrasztás (a rádióamatőrök többnyire igen profin forrasztanak) a max 1 amperos alkatrészkötéseikkel, és más kategória a 230 / 400V-os kötések, esetenként többtíz A átvitelével! Ez már nem vicc, forrasztani pedig tudni kell! És a kötés belsejébe nem lát bele a készítője, jónak kinéző forrasztás is lehet belül hiányos!
éppen ezért, kérdései jogosak, a jó minőségű kötőelemek feleslegessé teszik az amúgy is célszerűtlen forraszgatást!

És még valami, a meggyőzhetetlenek számára:

Bele kell gondolni abba a ténybe is, hogy ma már nem a 70-es évekbe élünk, a világ csöppet megváltozott. Annakidején nem volt különösebb gond a sodrott kötésekkel sem (rézvezeték esetén), hiszen nem volt különösebb igénybevétel sem. Mit értek ezalatt? Ezt:

Egy "cucilista" átlaglakás elektromos felszerelése 70-es 80-as években:
Szaratov frigó, 180W.
Junoszt tévé, 50W.
Valami ócska táskarádió, 30W.
Lengyel hajszárító, 300W
Rakéta porszopó 200W
Világítás negyvenes égőkkel, 300W
Villanyrezső, 300W
Mosógép, 150-350W
és ennyi, ezekhez elég volt a 10A-es lakásbetáp, az MM fal Al vezeték, meg a gányolt kötések.

Manapság pedig:
Bazinagy frigók, fagyasztóládák 180-300W
Nagyképernyős tévé 80-150W (plazmák, LCD-k is szeretik a villanyt!!)
Hifi 100-300W
A legócskább kínai hajszárító is 1200W
Porszopók 800-1800W között.
Világítás 300-1000W között
Villanytűzhely 2-8kW!!!
Automata mosógép 2-3 kW is lehet.
Mikrosütő 1500W
Számítógép 200-400W
Vasalók 1200-1500W
Konyhai készülékek (motoros) 300-600W
Légkonda (az se volt régen) 1-6 kW!!

És ezek közül a motoros fogyasztók, valamint a kapcsolóüzemű táppal szerelt elektronikus berendezések rángatják is a hálózatot, különféle bekapcsolási tranziensekkel!

Lakásbetáp manapság: 25-32A, egyfázisnál!!!

Tessék számolni, aztán meg gondolkozni, hogy a barmolt kötések ezt a terhelést, ezt az igénybevételt vajon meddig fogják bírni égés nélkül! Amint ezt sikerült felfogni, lehet bírálni a stílusomat, addig viszont "hallgatni arany!"

2009 jan. 26 18:25 #2471

• Dietzel Péter
Kedves Csacsi Csabi!
Írásod tele van megállapítással és tele van kérdéssel. Nem tudom mi volt a célod? Elmondani véleményed vagy kérdezni. Segíteni véleményeddel, vagy kérdéseidre válasz kapni. Vagy esetleg "kérdéseiddel" véleményt mondani, további gondolkodásra késztetni a kollégákat.
Üdv: Dietzel Péter

2009 jan. 26 17:18 #2470

• csabi csacsi
  • csabi csacsi  profilkép
Kedves kollégák!

Szeretnék egy fontos szempontra rá világítani egy fontos kérdésre, amin átsiklottak a kedves kollegák.

(itt megjegyzem egyetértek a múzeumigazgató kollegával, és D Péterrel is lényegében úgy érzem azonos a véleményük)

Az pedig a folyamatosan biztosítandó állandó jó minőség.

Én mint megrendelő biztos akarok lenni abban, hogy amit kapok az mindenhol jó minőségű.
A kérdés: a forrasztásnál tudod mindenhol a jó minőséget biztosítani ???
Biztos vagy benne, hogy forrasztásnál az összes kötést mindenhol egyenletesen befutotta cin ???
És ki az aki ezt leellenőrzi utánad ???
Mint kiderült már a gyorstalpaló villanyszerelő iskolába még forrasztani sem tanítanak.

A vago meg hasonló kötőelemek direkt az amatőröknek készülnek (ez nem igaz).
- nem gond milyen hosszan csupaszolsz, milyen erősen húzod meg a csavart, befutja- mindenhol a cin az anyagot. stb.

Nem az a kérdés, hogy egy kötést jól meg tudsz - e csinálni (forrasztani), hanem, hogy az összes jó-e ??? !!!!!!!!!!!
És bizony ezt csak a rugós kötöelem garantálja !!!!

Másik észrevételem nem a normál üzemállapot a lényeges, hanem a zárlati áramok stb.
Én már láttam kisautomatát felrobbani az nem 32A hanem több ezer.
((Ha jól emlékszem C60n kisautomata az 6000A os))
(schneider tanfolyam)

Hát ennyi jutot eszembe.

üdv.

2009 jan. 26 13:24 #2469

• Dietzel Péter
Tisztelt Nyugdíjas, Tisztelt Nagyapáti Péter, Tisztelt D Lajos, Tisztelt villamos Kollégák!

Ez a téma már "Kötéstechnológia" címmel már rengeteg hozzászólást "gyűjtött be" melyek a Fórum oldalain még mindig visszaolvashatók.
Most egy új cím alatt ismét sok a hozzászóló és a vélemények továbbra is megoszlanak.

Úgy gondolom két dolgot kellene tisztázni.

1. A forrasztást nem tiltja a szabvány.
Lásd MSz 1600/1-77 szabvány 7.71. szakaszt:
„A vezetékkötéseket és a leágazási kötéseket összekötő szerelvénnyel, forrasztással, hegesztéssel, vagy sajtolással szabad készíteni.”
De nem tiltja az új MSZ 2364 szabvány sem, csupán feltételei vannak.
Lásd a szabványsorozat magyarázatos kiadásának, az MSz 2364-520:1997 526.2. pontja dőltbetűs szövegének második mondatát mely a következőt írja:
…. „A lágyforrasztások mechanikai igénybevételnek (nem csak húzásnak és hajlításnak, de nyomásnak sem!) nem ellenállóak, ezért alkalmazásuk kizárólag mechanikai tehermentesítésük mellett megengedett.”
Tehát mechanikai tehermentesítésük mellett, de megengedett!!!

Saját véleményem hozzá: Én természetesen azért a vezeték-keresztmetszetben határt szabnék (mondjuk max 2,5 mm2) és meghatároznám a kötelező forrasztható minimális kötéshosszt is.

Egyébként ne felejtsük el, hogy készültek, és készülnek pl. olyan kapcsolók, melyeken a vezetékcsatlakozást forrasztással kell elkészíteni és a kapcsoló terhelhetősége 16 A. Ezt a forrasztásnak is korlátlan ideig el kell viselnie, sőt a védelem kioldásáig még akkor is, ha azon zárlati áram folyik.

A forrasztott kötésnek kétségtelen hátránya, hogy az esetleges szükséges oldhatóság már gondot okoz.

2. A szabványos kötőelemek használata. A gyakorlat és a tapasztalat szerint úgy néz ki megfelelő és praktikus, de nem mindegyik. Nem tartozik a megfelelők közé szerintem a rossz minőségű sorkapocs (csoki) melynek hüvelye hosszában megrepedt (volt melyet már repedten hoztak forgalomban) vagy melynek a csavarmenete nagyon gyenge, megszakad, illetve melyben a csavar alatt nincs benyírástgátló lemezke. Nem szerepelt igazán jól a szakmában, a sodrott kötésre csavarható kötőelem sem (úgy emlékszem kupolfix néven ismert és ma is megengedett). Az újabbakat pl. a WAGO már népszerűnek és elfogadottnak tartják a szakemberek. Ez utóbbinak magam sem vagyok ellensége és használom is, de a lágyforrasztás is igenis korlátok között de megengedett.
Javaslom pontosan elolvasni az idézett szabványszöveget.

Egy biztos és nagyon fontos:
Minden szakembernek nagy hangsúlyt kellene fektetnie a kötések megbízhatóságára, mert a hibás kötés következményeként kialakult villamos ív ellen, a biztosítók és kismegszakítók nem nyújtanak, érthetően nem nyújthatnak semmiféle védelmet, másrészt a villamos tüzek jelentősebb része sajnos a hibás kötések következménye, de okozhatja villamos berendezések maradandó károsodását is.

Üdvözlettel: Dietzel Péter

2009 jan. 26 06:54 #2468

• Nagyapáti Péter
  • Nagyapáti Péter profilkép
A bemutató videóhoz néhány gondolat.

- Egy villamosan terhelt berendezés melegedéi ideje terheléstől függően 20-30 perc és nem 30 másodperc.

- "Na mindegy" szó amely többször is elhangzott a videóban, a spongyaságot tükrözi.

- Forrasztott kötés? Egy sodort és némileg "becinezett" vezeték amely otthon a hobby szinten készült. Ezzel hasonlította össze a kötő elemet? Ez olyan, mint, ha almát a traktorral hasonlítanám össze. Wago volt? Ez sem derül ki. (Amit mutatott az is Weidmüller volt., de talán minőségben nincs távol egymástól. Viszont van egy kínai, vagy tajvani aminek hasonló színe van. Sajnos dobozt nem láttunk)

- Ilyet kötődobozban még nem láttam, mert ott ilyen nem lehet készíteni.
Szakmailag: Ha már a traktort és az almát hasonlítanám össze, akkor talán egyenlő feltételeket kellett volna biztosítani. Tehát akkor lett volna egyenlő esély, ha a kötőelemet és a forrasztást sorba köti és tartóssági "vizsgálatot" végzett volna. Mondjuk, min. 8 órást.
Ez után újra kellett volna vizsgálni a kötéseket. Valószínűleg a kötőelem elszíneződve, de vezet, míg a forrasztott kötésről leolvadt forraszanyag, elszíneződött vezetővel. Ezek után egy átmeneti ellenállást mérni. Mert itt nem néhány percről van szó, hanem tízen évekről.

- Ha egy 16 Amper névleges áramú kötőelemet "megnyomat" 32 A az valószínűleg jogosan melegszik. Ez olyan, mint ha egy 5 csillagos törésmutatójú autót 55 km helyett 110 km/h csapnának egymáshoz. Majd azt vizsgálnánk, a kalaptartó mennyit mozdult volna el. Egy ingatlan villamos hálózatát nem egy kötésen kellene vizsgálni, hanem az egészében.
Mert minden rendszer annyira biztos, mit a leggyengébb pont. tehát itt nem egy kötésről beszélgetünk, hanem min százas nagyságrendről. (egy dobozban min. 3) Tehát mi a garancia arra, hogy a forrasztott kötés, minden forrasztott kötése megfelelő?

Összegezve egy kedves (nagyon) amatőr videót láttunk, a hőmérséklet mérésről.
Tudományos, kísérletnek, bizonyítéknak egyáltalán nem nevezném, sőt...

2009 jan. 25 19:57 #2467

• nyugdíjas
  • nyugdíjas profilkép
Tisztelt D Lajos Úr!
Érdeklődve néztem az Ön által ajánlott kis műsort és igen-igen megdöbbentem a látottakon!
Szinte már ostoroztam magam a bűntudattól, hogy én szakbarbár még mindig azt a fránya WAGO-t használom, hisz ott van az a tökéletes minden szabványnak megfelelő lágyforrasztásos kötés! Sajnos nem tudtam élvezni az előadást tökéletesen, mivel a hangszórót nem mertem bekapcsolni. A feleségem és lányaim éppen tévéztek és tudja három nővel szemben jobb a békesség! Szóval a szuterénben, lévő irodámban bekapcsoltam a gépemet és itt már tökéletesen tudtam élvezni az előadást! Engem sikerült meggyőzni a szak…..nak!
Van azért néhány dolog, amely motoszkál bennem és nem hagy nyugodni, és ezt szeretném megosztani mindazokkal, akik hozzám hasonlóan megnézték ezt a kis műsort.
Számomra hiányzott a műsor felvezetése. Tudja, nem láttam, hogy a szakiról totál képet mutatnának. Nem hallottam, hogy bemutatkozna. Szóval nem merte vállalni a leleplezést.
Igaz az Ő helyében én sem merném adni a nevem egy ilyen lejáratáshoz, mivel az egész másról sem szólt. Az a kevés amit mutattak, valahogy nem hasonlított egy hitelesített laborhoz. Azok a műszerek, amelyekkel próbálta lejáratni a WAGO-t, valahogy nem hasonlítottak egyetlen olyan műszerre, amellyel néhány éves szakmában eltöltött időm során találkoztam. Az általa bemutatott kísérlet már csak azért sem álja meg a helyét, mivel igazi szakember a 1,5 mm2 MCu-t nem terheli 16 Ampernél nagyobb árammal. Én személy szerint még ennyivel sem szoktam. Elég a 10 Amper. A leg hiteltelenebb, pedig az volt, hogy az a rugós sorkapocs, amelyet bemutatott nem is a WAGO gyártja!!! A WAGO fekete és nem áttetsző!!! A WAGO dobozán ott van a legnagyobb terhelhetőség, amely nem 35 Amper!!!
A feszültség esést pedig egy olyan „műszerrel” mérte, amelyet egy fatengelyes órával letakart!
Szóval engem sikerült meggyőznie!!! Továbbra is csak szabványos kötőelemet használok!!!
Jut eszembe ! Az első villamos ipari szabvány, amely 1914 január 1.-én lépett hatályba, már az 1 azaz 1 Ampernél nagyobb áramerősségnél az erős áramú szerelésnél nem javasolta a lágy forrasztásos kötési módot.

2009 jan. 24 06:54 #2466

• D Lajos
  • D Lajos profilkép
Kedves kolégák én részemről lezárnámezt a vitát,
mindenkinek jó egészséget és szakmai sikereket.
A youtubon itt találnak egy kis bizonyítást akit érdekel.

<object width="250" height="222"><param name="movie" value="www.youtube.com/v/0V_WBzn5tTA&hl=en&fs=1...r2=0x54abd6&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="www.youtube.com/v/0V_WBzn5tTA&hl=en&fs=1...6699&color2=0x54abd6" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="250" height="222"></embed></object>

2009 jan. 23 18:53 #2465

• Dietzel Péter
Tisztelt Múzeumigazgató!
Ha vette volna a fáradságot és figyelmesebben elolvasta volna válaszomat láthatta volna, hogy szakmai véleményével még csak nem is foglalkoztam.
Arról írtam, hogy milyen hangnemben válaszol a kollégáknak, ír kollégákról.
Mint pl: "mocskos kókányoló...." vagy "nem értem miért hisztizel" vagy "mások hányadéka.." stb.
Nagyon kérem, szíveskedjen egy kis tiszetelet adni Nekik, még akkor is ha szakmai véleményükkel nem ért egyet, tudásukat kifogásolni kívánja.

2009 jan. 23 13:44 #2464

• Múzeumigazgató
Tisztelt D. Péter!

Amennyiben értelmezné is azt, amiket olvasott hozzászólásaimban, láthatta volna, hogy a személyeskedést nem én kezdtem, sőt, senkire semmi sértőt nem írtam. Hogy egyesek nem bírják elviselni a (jogos!) kritikát, az már hadd ne legyen az én problémám!
Arról sem tehetek, hogy vannak akik szakmailag megalapozatlan tanácsokat adnak másoknak, és amikor egy harmadik fél rámutat az ezekben található hibákra, akkor az illető (k) sértett egójukat kompenzálandó, személyeskedésbe kezdenek!

Valóban helyénvaló volna, ha a személyeskedők hozzászólásai nem jelenhetnének meg az oldalon, engem ez aligha érint, ezt Ön is beláthatja!

Megjegyzem, nem tudhatom hogy Ön az elektromos ipar melyik területén dolgozik, de sajnos nekem meglehetősen meggyűlt a bajom az olyan kókler 'kollégák' munkájával az utóbbi időkben, akik sodrott és / vagy forrasztott kötéseket készítenek, gyakran a legalapvetőbb biztonsági és tartóssági szempontokat szándékosan figyelmen kívül hagyva. Számomra nem öröm mások hányadékának felmosása, mindezt úgy, hogy az ügyfél ott türelmetlenkedik mögöttem, az áru meg készül megromlani a hűtőpultban... mindezt azért, mert -mondjuk ki nyíltan - valaki lusta trehány disznó volt, és vidáman összesodorta az MTK vezetékereket, leszalagozta, most meg kiégett a doboz.. Ezt a gyakorlatot, ugye Ön nem szándékozik támogatni?
Az ügyfeleim gyakran nem értik, hogy a kifizetett nem kevés munkadíj ellenében miért kaptak az előző szerelőtől ilyen ocsmány munkát, és bizalmatlanok innentől kezdve. Megjegyzem jogosan. Ezek után engedje meg nekem, kedves Dietzel úr, hogy joggal legyek felháborodva, amikor egy nyilvános szakfórumon alapvetően helytelen és kártékony megoldásokat népszerűsítenek!

Illetőleg ha meg kívánja cáfolni az általam elmondottakat, legyen kedves és árulja el, hogy egy forrasztott kötésekkel teli dobozban mégis hogyan fog Ön gyorsan és jó minőségben mondjuk egy újabb áramkör bekötését elvégezni? Valamint az összesodrott vezetékkötések melegedése ellen (és szabványonkívülisége ellen) milyen jó módszert tud ajánlani?

Szívesen tanulok bárkitől, ha mond valami okosat, figyelek és várom válaszát!

2009 jan. 23 12:57 #2463

• Dietzel Péter
Tisztelt Múzeumigazgató!

Ön felháborítóan és sértően fogalmazza hozzászólásait.
Nagyon sokan írtak már e fórum hasábjain, de egymást tiszteletbentartó sorokkal.
Szívesen javasolnám a Fórum Szerkesztőségének, hogy az ílyen sértő megfogalmazást a moderátor ne engedje meg megjelenni.

2009 jan. 22 22:28 #2462

• Múzeumigazgató
Igen tisztelt Lajos!

"Tudod kedves Múzeumigazgató, te valami igen nagy penge lehetsz a szakmába,

nem is értem hogy tudtál lealacsonyodni ide a kopasz villanyszerelők szintjére. "

Khm. Ehhez a színvonalhoz nincs is mit hozzátennem. Legfeljebb annyit, hogy 1. Nem kellene személyeskedni, 2. Amennyiben szerinted szégyen az, ha valaki igyekszik jól és felelősségteljesen végezni a munkáját, akkor csak sajnálni tudlak, és meghagylak ebben a tévhitedben.

Ugyanakkor nem is értem igazán, mi a problémád végülis? A szabvány tiltja a vezetéksodrásos kötést. Pont. A forrasztott kötések nem felelnek meg a mai követelményeknek, mert időigényes az elkészítésük, rontják az érszigetelést, és nehézkesen bővíthetőek. Pont. Ezekután konkrétan nem értem, hogy mit hisztizel itt, de őszintén szólva nem is nagyon érdekel.

Magadnak, és az ügyfeleidnek úgy csinálod a kötéseket ahogy akarod, az onnantól a te felelősséged. Ha kókány munkát végzel, téged fognak s*ggberúgni nem engem, innentől ehhez semmi közöm nincs. Viszont ne biztassunk többé-kevésbé laikusokat elavult rossz módszerek és szerelési technológiák használatára, mert senkinek sincs joga másoknak kárt okozni, vagy másokat veszélyeztetni!

Amennyi ótvaros rossz sodrott kötést látok sok helyütt, új építményben is régi gány módszereket, az egyenesen ijesztő. A véleményem megvan ezekről a módszerekről, meg az elkövetőikről is, hogy aztán ez egyeseknek nem tetszik, az a legkevésbé sem érdekel!

Az áram nem játék, végezze tehát minden szakmabeli FELELŐSSÉGTELJESEN a munkáját! És nem azért mert ezt én mondom, hanem mert ez így helyénvaló!

2009 jan. 22 17:24 #2461

• Dietzel Péter
Tisztelt Nagyapáti Péter!
A fórumban "Kötéstechnológia" cím alatt számtalan hozzászólást találsz mely kérdéseddel kapcsolatos. A vélemények megoszlanak de a szabvány mit ír?

Tájékoztatásul (mint azt már többször is leírtam e fórum keretein belül):

Az MSz 1600/1 szabvány 7.71. szakasza is megengedte a forrasztást.

MSz 2364 szabványsorozat magyarázatos kiadása, az MSz 2364-520:1997 526.2. pontja dőltbetűs szövegének második mondata ezt írja:

…. „A lágyforrasztások mechanikai igénybevételnek (nem csak húzásnak és hajlításnak, de nyomásnak sem!) nem ellenállóak, ezért alkalmazásuk kizárólag mechanikai tehermentesítésük mellett megengedett.”

Üdvözlettel: Dietzel Péter, Herend

2009 jan. 22 17:01 #2460

• D Lajos
  • D Lajos profilkép
Csak nem bírtam ki, hogy ne irjak.
Tudod kedves Múzeumigazgató, te valami igen nagy penge lehetsz a szakmába,
nem is értem hogy tudtál lealacsonyodni ide a kopasz villanyszerelők szintjére.
Én is 35-éve húzom a tyukbelet és elsőéves inasként (kiszlakótelep) nekemis sikerült
elég sok keresztváltó kapcsolást csinálni. Talán most is sikerülne különösebb gondolkodás nélkül, na de nem erről szól a fórum.
1940-be gyártott néprádiók aljában, 5-10 W-os teljesítmény ellenállások vannak beforrasztva
Melegedett, okszidálódott 60 évet és még jó. Szerintem a forrasztás már bizonyított.
A vago-nak még hátra van vagy 50 év Nem azt mondom, hogy nem jó, én is használom, csak arra céloztam, hogy ha a koléga rendesen csinálta a forrasztot kötéseket, nem lessz vele baj. Csumi

2009 jan. 22 14:50 #2459

• Broda József
  • Broda József profilkép
Tisztelt Nagyapáti Péter!
A kért szabvány: MSZ 2364-520:1997
526.2. ........"A nem hegesztett vezetékkötéseket továbbra is csak szerelvénnyel szabad megoldani, a csupán a vezetékek összecsavarásával készített kötések alkalmazása nem megengedett. A lágyforrasztások mechanikai igénybevételének ( nem csk húzásnak és hajlításnak, de nyomásnak sem!) nem ellenállóak, ezért alkalmazásuk kizárólag mechanikai
tehermentesítésük melett megengedett. A lágyforrasztás ezen túlmenően ( mechanikai tehermentesítés esetén is) csökkenti a vezető terhelhetőségét és főként a zárlati áramokkal szembeni ellenállóképességét is!"

Csak halkan kívánom megjegyezni, hogy a szabványtól el lehet térni, de a szerelőnek egyenértékűségi nyilatkozatot kell adnia, Önnek meg el kell fogadnia.
Ez kicsit olyan mint a vásár. Én még ilyennel nem találkoztam.
Remélem segítettem.
Üdv.:Broda

2009 jan. 22 14:37 #2458

• Múzeumigazgató
Tisztelt Péter!

Összefoglalva, a kérdéseire a következő választ tudom adni:

A forrasztás, bár rendkívül tartós és megbízható kötést hoz létre, mégsem ajánlott, mivel az ilyen kötés később nehezen javítható, bővíthető, ráadásul lassú nehézkes elavult módszer. A szigszalaggal való körültekerésről nem is beszélve, ami ósdi és célszerűtlen megoldásnak számít ma már. Javaslom, használjon / használtasson korszerű kötőelemeket inkább, ezek közel sem olyan drágák mint azt sokan gondolják, kulturált, áttekinthető, jő minőségű kötések készíthetők velük - rövid idő alatt!

A csak összesodrott vezeték már hosszú évek óta szabványon kívüli, igénytelen megoldás, amit ma már jóérzésű szakember nem alkalmaz. Leforrasztva már jó ugyan, deettől még felesleges idő és munkapocsékolás.

Az MTK vezeték használható a könnyűszerkezetes épület könnyűszerkezetében :-), ezzel nincs is gond, mégis célszerűbb ilyen helyen az MBCu kábelt alkalmazni, ami nem különösebben drága, de mechanikai igénybevételt valamelyeszt jobban bírja mint az MTK, és blankolni is könnyebb! Ráadásul kötéskor sem kell érvéghüvelyezni, mivel tömör vezetős.

Remélem segítettem valamelyest a problémája megoldásában!

2009 jan. 22 13:32 #2457

• Nagyapáti Péter
Tisztelt Múzeumigazgató, Tisztelt Szelei úr!
Köszönöm a véleményüket!
Az esetleges nézeteltérésüket kérem tegyék félre.
Amennyiben van van olyan ötletük, amivel közelebb jutok a szabványhoz, köszönettel venném.

Megjegyzem, hogy a hibamentes szerelésről a kivitelező a legritkábban kap információt.
Mivel vagy nem elérhető, vagy az ügyfél nem emlékszik az elérhetőségeire.
Péter

2009 jan. 22 12:16 #2456

• Múzeumigazgató
Még pár apróság ehhez a dologhoz.

Van egy szó, amit manapság a szakiparban dolgozók szeretnek elfeldni. Ez pedig az IGÉNYESSÉG. Büszke vagyok a szakmámra, büszke vagyok arra, hogy az ügyfelek elégedettek a munkámmal, és kézről-kézre adogatnak. Büszke vagyok arra, hogy a kezemből nem került még ki kókány munka, ha az ügyfél nem hajlandó megfizetni a normális kivitelezés költségeit, nem vállalom el a munkát. Pár forinton való "teszkógazdaságosság" miatt nem rontom el a renomémat.
És nem sajnálom megvenni a WAGO-t, a minőségi leszorítólapkás sorkapcsot, ami nem rejbolja szét a vezetéket, mint a gyagyibb változatok. Nem sajnálom felrakni az érvéghüvelyt a sokszálas vezetékre, és még hasonló egyéb apróságok..... Hiszen ha később még bármit is kell ott szerelni, bővíteni, nekem is jobb ha könnyen, gyorsan, átláthatóan mehet a dolog. De ha nem én csinálom, akkor az utánam jövő kollega is aligha fogja szidni az anyámat a gány munka miatt!

Hogy ki mennyi ideje van a szakmában, és mekkora az ehhez mért tudása, nos arról is lehetne mesélni... Amikor még vállalkozó mellett dolgoztam, volt ott egy kolléga, kor szerint az apám lehetett volna. Gyönyörűen csövezett, gipszelt, vésett, de egy váltókapcsolót már nem bírt bekötni, mindig én csináltam meg helyette az ilyesmit. Vagy az ismerős (most is haverok) 50-55 év körüli karbantartók, akik egy nátriumlámpás világítási rendszerben (amit ők létesítettek) képtelenek szakszerűen és hatékonyan hibakeresést végezni.. és még sorolhatnám a végtelenségig!
Nem a kor számít, hanem az elhivatottság. Aki kényszerpályásként lett villanyszerelő, nem biztos hogy megszerette a szakmáját. Aki pedig nem szereti a szakmáját, az nem fogja tudni magas fokon művelni azt.

2009 jan. 22 11:56 #2455

• Múzeumigazgató
Tisztelt Szelei úr!

Felhívom szíves figyelmét, hogy legjobb tudomásom szerint a ma érvényes szabványok már nem engedik a vezetéksodrás alkalmazását, mint ahogy kategorikusan tiltják a hajlékony, többszálas vezetékek forrasztással való zömítését is. Gondolom, a nevezett szabványok megalkotói még nálamnál is korlátoltabbak, hogy meg merészelnek lépni ilyesmit...
Feltételezem, Ön minden további nélkül elhelyez sodrott vagy akármilyen más egyéb kötést akár a vezetékcsatornában is, és elkövet még hasonló elmésségeket..
Természetesen a saját tulajdonán belül, saját felelősségére azt csinál amit akar, az magánügy. Én viszont szeretek nyugodtan aludni, inkább megcsinálom normálisan azt a nyomorult kötést, pár sorkapocs árába még nem halt bele senki. Aki annyira szarrágó (akár ügyfél, akár szerelő), hogy pár normális kötőelem megvásárlása már fáj neki, az magára vessen majd a később jelentkező problémák terén....

Megjegyzem, eddig nálam sem volt semmi probléma, az ügyfeleim elégedettek, és az anyukám sem csuklik a folytonos emlegetéstől.. :-))

2009 jan. 22 07:16 #2454

• Nagyapáti Péter
T. Broda József!
Köszönöm a linket megnéztem és eléggé tanulságos volt.
A 2364 szabványsorozat melyik részén található?
Igen csak nagy falat ez a szabvány is.

Mivel én is a villamos iparban dolgozom, a roncsolás mentes diagnosztika területén.
Közelebbről termovízióval és sajnos rengeteg kókler kivitelezést láttam bármilyen feszültség szinten.
Volt közöttük forrasztott, csavaros, préselt, rugós.
Mivel mindegyiknek meg van a pro és kontra ezért vagyok kénytelen valamilyen kapaszkodót keresnem.
Péter

2009 jan. 21 23:11 #2453

• Szelei István
Tisztelt Múzeumigazgató Úr.

„Ennél már csak az a dühítőbb, amikor a mocskos kókányoló összesodorja a vezetékeket, leszalagozza, mindezt új épületben, vagy bármiféle javítás, szerelés után. Az efféle kókányolóknak elvileg nincs helyük a szakmában, mégis köztünk vannak. Ne kövessük idétlen és tűzveszélyes példájukat!”

Nem tudom, te hol élsz, mikor születtél, mióta vagy a szakmában!!!

De elvárom átgondolni a leírtakat és kikérem kollegáim nevében is ezeket a mondatokat!!!

Én egy már őskövültnek számító „maradinak, kontárnak” tartott villanyszerelő vagyok, akinek 35 év alatt egyetlen egy kötése sem éget meg, mert azt tisztességesen csinálta akkor is, amikor még ezek a mai sorkapcsok nem is léteztek. Te, aki ócsárolsz minden villanyszerelőt talán tőlünk tanultál?! Én közel 20 évig elosztó szekrényeket, tokozatokat, silótelepeket szereltem, itthon és külföldön, általában 10 éves garanciával. Manapság egyedül viszek egy közel 100 fős faipari céget égett kötések nélkül, pedig ha kell, még mindig használok sodrott kötést, ha azt igényli a technológia, igaz nem a gépekben, hanem világításszerelésnél, vagy lakásoknál.

De nem minden lakástulajdonos rendelkezik akkora tőkével, hogy sorkapocsra is teljen neki a szerelés számára. Az a kolléga, aki mégis megszereli, neki a házát sorkapocs nélkül mégis végezhet tartós jó munkát. A tapéta alatt több sorkapcsos kötést láttam szét égve, mint sodrottat.

Tisztelettel Sz. I.

2009 jan. 21 21:36 #2452

• Múzeumigazgató
A forrasztás, igénytelen, ósdi megoldás, ráadásul az így készített kötések normális módon nem bonthatók, nem bővíthetők. Én fenéken billenteném azt a szerelőt aki így dolgozik, és a helyszínen kettétépném a "diplomáját"!

Ma már nem hiánycikk a jó minőségű kötőelem. Sorkapocs, WAGO, Schotchlok, stb.,. millió egy normális, megbízható megoldás létezik, amelyek gyorsak is és tartósak. A forrasztás lassú, a szigszalaggal áttekert kötés, bosszantó és idétlen. Minek kell alkalmazni?

Ennél már csak az a dühítőbb, amikor a mocskos kókányoló összesodorja a vezetékeket, leszalagozza, mindezt új épületben, vagy bármiféle javítás, szerelés után. Az efféle kókányolóknak elvileg nincs helyük a szakmában, mégis köztünk vannak. Ne kövessük idétlen és tűzveszélyes példájukat!

2009 jan. 21 19:56 #2451

• Broda József
  • Broda József profilkép
Tisztelt Nagyapáti Péter
Remélem nem csak én fogok ellentmondani D Lajos "kolégának".
Én ezt a kötési módot nem javasolnám, saját tapasztalatom szerint sem, de alátámasztásként adok egy linket, kérlek nézd meg és dönts belátásod szerint.
www.myi.hu/kotesek.htm
Ha mélyebben akarsz belemerülni, az MSZ 2364 szabványsorozat segít, bár elég száraz a végigolvasása.
Ha a könnyű szerelésű térelválasztó alatt gipszkarton falazatot, és a fém vázat érted, megengedett az MTK védőcső nélküli használata, bár én MBCu-t használok, és az éles fémeknél ráhúzk egy rövid gégecső darabot, mert az megakad.
Remélem segítettem.
Üdv:Broda

2009 jan. 21 19:26 #2450

• Nagyapáti Péter
D Lajos!
Köszönöm, a válaszodat.
Esetleg tudsz valamilyen szabványt is erről?
Mert sok-sok szakembert megkérdeztem és mindenki mást mond.
Szeretnék tisztán látni és nem szeretném, ha megvezetnének.
Péter

2009 jan. 21 15:08 #2449

• D Lajos
  • D Lajos profilkép
Igen. A forrasztás a leg tökéletesebb kötés !!!!!
De, ez egy külön tudomány. Nagyon nem mindegy milyen forrasztószert és milyen folyasztószert használunk. Nem akarok litániát irni, lényeg ha a szerelőd ezt a megoldást választotta valószínü értett hozzá. Az MT-kábelt be lehet rakni a falba, mert dupla szigetelésü
igaz, igy macerás kicserálni, persze ha a rákötött fogyasztó és a bisztosíték jól van méretezve a következő 100-évben nem igen kell hozzá nyulni. Szum-szumárom nyugodtan alhatsz.

Új építésű ingatlannál milyen a szabványos kötés? 2009 jan. 21 06:56 #385

• Nagyapáti Péter
Forrasztás avagy kötőelemek?

Egy új építésű társasházban a villanyszerelő forrasztással köti a vezetékeket. Állítása szerint szabványos, sőtt ajánlott.
Továbbá, könnyű szerelésű térelválasztóknál a 3x1,5 mm2 MTK, - védőcső nélkül - megengedet-e?
A villanyszerelő állításában, kételkedem. Keresgélem a szabványokat, de nem igazán találom.
Esetleg tudna segíteni ebben valaki aki hozzá is ért?
Válaszokat előre is köszönöm.
Oldal elkészítésének ideje: 1.607 másodperc